Know your MP - Details of Member of Parliament

Know everything about members of parliament...India.. right from their DOB to contact details to everyhing...

Sunday, May 20, 2007

FERNANDES, SHRI GEORGE

Biographical Sketch
Member of Parliament
14 th Lok Sabha
FERNANDES, SHRI GEORGE

Constituency : Muzaffarpur ( Bihar )

Party : Janata Dal (United) (JD(U))
E-Mail : george@sansad.nic.in

Father’s Name Shri John Fernandes
Mother’s Name Smt. Alice Fernandes
Date of Birth 3 June 1930
Place of Birth Mangalore (Karnataka)
Marital Status Married
Date of Marriage 21 July 1971
Spouse’s Name Smt. Leila Kabir
No. of Sons 1
Profession Trade Unionist , Agriculturist , Political & Social Worker , Journalist
Permanent Address 3, Leonard Lane, Richmond Town,
Bangalore-560 025 (Karnataka)
(080) 2214143

Present Address 3, Krishna Menon Marg,
New Delhi - 110 011
Tels. (011) 23016035, 23017172, 23793397

Positions Held
1967 Elected to 4th Lok Sabha
1967-70 Member, Committee on Petitions
1969-73 General Secretary, Samyukta Socialist Party
1973-77 Chairman, Socialist Party
President, All India Railwaymen’s Federation
1977 Re-elected to 6th Lok Sabha (2nd term)
March-July 1977 Union Cabinet Minister, Communications
1977-79 Union Cabinet Minister, Industry
1980 Re-elected to 7th Lok Sabha (3rd term)
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (4th term)
1989-90 Union Cabinet Minister, Railways
March-May 1990 Minister of Kashmir Affairs (Additional charge)
1990-91 Member, Railway Convention Committee
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (5th term)
1993-96 Member, Committee on Finance
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
1994 onwards President, Samata Party
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (6th term)
1996-97 Member, Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (7th term)
1998-99 Union Cabinet Minister, Defence
Member, General Purposes Committee
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (8th term)
Leader, Janata Dal (U), Parliamentary Party, Lok Sabha
13 Oct. 1999 - 16 March 2001 Union Cabinet Minister, Defence
Member, General Purposes Committee
15 Oct. 2001- May 2004 Union Cabinet Minister, Defence
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 9th term)
Member, Committee on External Affairs
Books Published
(i) ‘What Ails the Socialists’; (ii) ‘Railway Strike of 1974’; and (iii) ‘George Fernandes Speaks’
Literary Artistic & Scientific Accomplishments
Editor, “The Other side” (English monthly); and Chairman, Editorial Board of Pratipaksh (Hindi monthly)
Special Interests
Human rights and civil liberties movements all over the world and anti-nuclear and environmental campaigns
Countries Visited
Widely travelled
Other Information
As President of the All India Railwaymen’s Federation led the Railway strike involving 1.5 million workers in 1974, resulting in thousands being sent to jail. This was one of the events that led to the imposition of the Emergency in June 1975; during the Emergency, went underground and fought the existing rule; arrested in June 1976 on the charge of overawing and overthrowing the Government in what came to be known as Baroda Dynamite conspiracy case; fought the 1977 elections from jail; Founder Chairman, The New India Cooperative Bank; Co-Chairman, Indo-Libyan, Indo-GDR and Indo-Hungarian Joint Commissions, 1977-79; Chairman, (i) India Development Group, London, 1979; (ii) Schumacher Foundation, 1979; President, Hind Mazdoor Kisan Panchayat; Member, (i) Amnesty International; (ii) Press Council of India; and
(iii) People’s Union for Civil Liberties; associated with Samajwadi Abhiyan—a platform for Socialist Campaigns; Convenor, National Democratic Alliance (NDA)

 

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home